DOD HaZZ v LEVOČI

Ilustračné fotoDEŇ  OTVORENÝCH  DVERÍ  HASIČSKÉHO    A ZÁCHRANNÉHO  ZBORU  V LEVOČI

„ To, čo my nazývame hrdinstvo,
hasiči nazývajú každodenná práca.ˮ

Svätý Florián je patrónom hasičov a záchranárov. Florián z Lorchu bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii. V roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanských legionárov v Lorchu. Za pokus o ich vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený na smrť. Popravili ho 4. mája 304. Jeho odvaha a vernosť svojmu presvedčeniu prispela k tomu, že sa stal dôstojným patrónom hasičov a záchranárov. Kult patróna hasičov bol rozšírený po celej Európe. Postavilo sa množstvo jeho sôch na ochranu pred požiarmi. Zobrazuje sa ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom. Deň sv. Floriána - 4. máj vyhlásila Dobrovoľná požiarna ochrana SR za Deň požiarnikov (v súčasnosti Deň hasičov). Je to jeden deň v roku, ktorý patrí hasičom dobrovoľným aj profesionálnym. Od roku 1999 sa pripomína 4. máj aj ako Medzinárodný deň hasičov.
Pri príležitosti sviatku svätého Floriána Hasičský a záchranný zbor v Levoči uskutočnil Deň otvorených dverí v priestoroch okresného riaditeľstva H a ZZ. Žiaci 5.A triedy ZŠ na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí sa na uvedenom podujatí zúčastnili a prežili zaujímavý deň plný akcie, zábavy a adrenalínu. Pozreli si zázemie stanice aj mobilnú hasičskú techniku.
Pri vstupe do priestorov hasičskej stanice na Novoveskej ceste ich privítali jej pracovníci – hasiči, ktorí im predstavili operačné stredisko, kde sa hlásia všetky požiare a nehody. Najzaujímavejšou informáciou bola skutočnosť, že od ohlásenia a prijatia správy o udalosti po výjazd záchranných posádok majú hasiči a záchranári čas 60 sekúnd, za ktorý musia v patričnom ustrojení nasadnúť do pripravených áut a vyraziť na miesto udalosti. Po obhliadke vnútorných priestorov hasičskej stanice sa deti presunuli do vonkajších priestorov, kde im pracovníci ukázali hasičskú techniku v podobe rôznych typov hasičských a záchranárskych áut, štvorkolky i záchranného člna. Deti ani nestačili vnímať obrovské množstvo hadíc, savíc, čerpadiel, prúdnic, dýchacích prístrojov, elektrocentrály a ďalšieho vnútorného vybavenia, potrebného na zásah a ukrytého v útrobách áut, medzi ktorými nechýbala termokamera. Upútalo ich najmä auto s výsuvným rebríkom, ktorý má dĺžku 30 metrov, po ktorom liezol mladý hasič ako pavúčí muž.
Po prehliadke hasičskej stanice a hasičskej techniky nasledovali dynamické ukážky činnosti príslušníkov zboru, v ktorých simulovali zásah pri najčastejších situáciách. Došlo k dopravnej nehode, v aute je zakliesnená zranená osoba. Ozval sa typický zvuk sirén hasičského auta, ktoré vyrazilo na zásah. Po príchode na miesto udalosti vyskakujú z neho hasiči, ktorí zachraňujú zranenú osobu zakliesnenú na sedadle vodiča rozstrihnutím karosérie havarovaného auta. Zranenej osobe bola poskytnutá predlekárska prvá pomoc a bola odtransportovaná do rúk lekárov. Deti so zatajeným dychom sledovali simulovanú ukážku požiaru havarovaného auta, ktorý zásahová jednotka s použitím príslušnej techniky tzv. ťažkou penou uhasila. Veľkú pozornosť vzbudil hasič v obleku proti sálavému teplu pripomínajúci kozmonauta v skafandri.
To, čo predviedli profesionálni hasiči a záchranári, bolo obdivuhodné. Oceňujeme, že sme mohli vidieť ukážky zásahov zblízka a že sme za pár hodín spoznali ich každodennú prácu, ktorá vôbec nie je ľahká a je ich životným poslaním. Veď oni bdejú nad tými, ktorých životy a majetok sú ohrozené požiarmi, nehodami a živelnými pohromami.
Deň otvorených dverí bol pre žiakov poučný. Od minulosti, keď hlavnou úlohou hasičov bolo hasenie požiarov, sa spektrum úloh hasičstva značne rozšírilo. Práca hasičov má jasný cieľ, ktorým je záchrana ľudského života a majetku.
V priestoroch hasičskej stanice sa zišlo mnoho detí z materských a základných škôl z okresu Levoča. Ukážky zásahov odmenili potleskom. Každý, kto prišiel, neoľutoval. Celá akcia sa niesla v príjemnej atmosfére počas teplého, takmer letného dňa.
My, všetci zúčastnení, obdivujeme náročnú prácu celého hasičského a záchranného zboru a stotožňujeme sa so všeobecne platnou myšlienkou:
Hasič nie je z iného cesta. Čo ho robí iným, je sila, ktorá ho na základe výcviku a spolupráce s druhými prinúti vydržať situácie, keď iný človek už nemôže. ˮ

Palešovo námestie 9,