Noc výskumníkov na Slovensku

Ilustračné foto8.ročník najväčšieho festivalu vedy na Slovensku sa tento rok konal už tradične posledný septembrový piatok  26. 9. 2014. Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 000 vedcov a výskumníkov, vyše 22 000 žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna 177000návštevníkov.

Organizátori podujatia - Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR, pripravili opäť bohatý a maximálne pestrý program, ktorý oslovil všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu boli deti v školskom veku, pričom dôraz bol kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.
Práve s dôrazom na tieto ciele bola pripravovaná aj Noc výskumníkov na Slovensku. Podujatie prebiehalo v piatich slovenských mestách – v Bratislave, Žiline, Košiciach, Banskej Bystrici a v Tatranskej Lomnici.
Vybrané nákupné centrá, múzeá a partnerské inštitúcie 26. septembra 2014 pripravili pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.
„Je to najväčšia celoeurópska akcia na popularizáciu vedy a tento rok sa do nej zapojilo opäť aj naše pracovisko v Tatranskej Lomnici na Starolesnianskych lúkach,“ uviedol pre TASR vedecký tajomník Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) v Tatranskej Lomnici Martin Vaňko. Zámerom akcie je podľa Vaňka vyzvať a podporovať mladú generáciu, aby viac pozornosti venovala štúdiu prírodných vied, pretože ich objavy sú garanciou pokroku ľudskej civilizácie.
V pravidelných intervaloch pracovníci ústavu sprevádzali návštevníkov v jednotlivých priestoroch a pavilónoch, kde bola umiestnená pozorovacia technika zameraná na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét. Počas nich si návštevníci vypočuli výklad o histórii ústavu a jeho súčasnom výskume.  Okrem toho pripravili vedci pre návštevníkov tri multimediálne populárno-náučné prednášky so zameraním na asteroidy a kométy. V rámci prednášok širokej verejnosti prezentovali vedecké výsledky dosiahnuté na AsÚ SAV, ako aj ďalšie perspektívy výskumu kozmických objektov v spolupráci so zahraničnými inštitútmi.
Popularizácia vedeckých poznatkov je pre astronómov prirodzenou cestou ako často nepredstaviteľné a tajomné vesmírne objekty priblížiť najširšej verejnosti tak, aby im boli zrozumiteľnejšie a bližšie. „Berieme to ako príspevok k výchovnej činnosti ľudí, k zvyšovaniu kultúrneho bohatstva spoločnosti,“ dodáva Vaňko.
(Zdroj:http://spravy.pozri.sk/clanok/Program-Europskej-noci-vyskumnikov-AsU-SAV-sa-rozdelil-na-dve-miesta/279949)
Na tomto  podujatí nechýbali ani žiaci z našej školy – Jozef Kaľavský, Ján Mulík a Karin Dzurillová spolu s pánom učiteľom Ing. Jozefom Dindom. Veríme, že aj našich žiakov bude Noc výskumníkov inšpirovať k štúdiu týchto náročných vedeckých disciplín.

Mgr. Ľubica Karpatyová

ZŠ Palešovo námestie