Objavujeme krásy okolia Spišského Podhradia

Ilustračné foto Prázdniny skončili, aj leto je na ústupe. Určite máme na ne pekné spomienky. Niektorí navštívili vzdialené miesta, oddychovali pri mori, objavovali krásy exotických krajín. Ale poznáme všetci naše blízke okolie? Vieme, aké skvosty máme doma? Takúto otázku si položili pani učiteľky Mgr. M. Farkašová a Ing. A. Štramová a rozhodli sa uskutočniť exkurziu pre žiakov 8. B triedy na Dreveník.

Táto travertínová kopa ponúka našim očiam vzácne exempláre živej a neživej prírody. Je to travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline v nadmorskej výške 609 metrov.  Bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd. Pôvodne plochá a celistvá kopa bola rozrušená činnosťou vody a vznikli v nej dve skalné mestá – Peklo na juhozápadnom okraji kopy a Kamenný raj vo východnej časti. Dĺžka celého komplexu je približne 2 kilometre, šírka priemerne 800 metrov. Je najväčším travertínovým územím  na Slovensku,  národnou prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany a zároveň významnou archeologickou lokalitou, ktorá ešte aj dnes vydáva svoje tajomstvá. Je lokalitou svetového  kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Ráno 19. septembra 2014 skupina žiakov vyrazila zo školy v sprievode dvoch učiteliek. Cesta viedla ulicami Spišského Podhradia na kamenný chodník vedúci k Spišskému hradu po žltej turistickej značke. Z chodníka sme odbočili nad lesnou škôlkou doprava na cestičku vedúcu ku kameňolomu, nad ktorým sa Dreveník rozprestiera.
A bola to romantická cesta. Strácali sme sa v hustej hmle. Prekvapili nás pavučinové siete, ktoré neúnavne tkali pavúky celú noc a svoje výtvory rozložili po okolí. Dozrievajúce plody šípok zovreté v pavučinových sieťach žiarili červenou farbou a kvapôčkami rannej rosy, ktorá sa trblietala aj v mokrej tráve. Pani učiteľka Farkašová v úlohe sprievodkyne vysvetlila žiakom geologickú podstatu vzniku travertínových kôp rozprestierajúcich sa v okolí Spišského Podhradia. Cestou upozorňovala deti na rastliny,  ktoré ešte kvitnú, aj keď sa už blíži jeseň. O jej príchode svedčali sfarbujúce sa listy trnkových a šípových kríkov lemujúce chodník smerujúci k Dreveníku. Prekvapili nás aj plody jesene v podobe jedlých i nejedlých húb učupených v tráve i v blízkom lesíku. Nezberali sme ich, len sme ich zvečnili fotoaparátom. Pred vstupom do Kamenného mesta sme vystúpili na čistinku medzi Ostrou horou a Dreveníkom . Hmla sa začala rozplývať a našim očiam sa naskytol prekrásny výhľad na dedinky pod nami i na vzdialenejšie kopce na protiľahlej strane. Majestátna Sľubica, Branisko a pod nimi  dedinka Dúbrava, Smrekovica, hrebeň Volovských vrchov sú strážcami rozľahlého údolia.
Vstúpili sme do Kamenného mesta, kde oblé skaly strážia učupenú dolinku. Žiaci objavovali rastliny, chrobáčiky, kamene. V maličkých skalkách zdvihnutých zo zeme hľadali odtlačky dávnych vekov a tešili sa, keď vystupujúce ryhy v kameňoch pripomínali odtlačky pravekých rastlín.
Turistickým chodníkom sme vyšli spomedzi skalných obrov na planinu Dreveníka, ktorá nám ponúkla ďalšie výhľady. Dominantnou bola špička hradnej veže Spišského hradu, ktorý sme dosiaľ schovaný za Ostrou horou nevideli.  Pomenovali sme si všetky dediny týčiace sa pred nami ako na dlani. Pozorovali sme „ tzv. horolezcov ˮ, ktorí sa šplhali na skaly. Prekvapili nás rozkvitnuté kvety lesných jahôd. Vari tento nezvyčajný úkaz veští dlhú a peknú jeseň? Alebo tuhú zimu?
Deň pokročil. Dnešné putovanie bolo exkurziou a deti si do poznámkových zošitov zapisovali to, čo videli, počuli a sami objavili. Exkurzia bola príkladom, toho, že učiť sa nemusíme iba v školských laviciach, ale aj v zdanlivo voľnom dni si veľa zapamätáme, ak teoretické poznatky získavame na konkrétnom mieste. Exkurzia bola aj príkladom medzipredmetových vzťahov. Žiakom pribudla úloha urobiť umelecký opis prírody, ktorým vyjadria svoje pocity získané na vychádzke.
Tento deň označili žiaci za „ super deň ˮ, ktorý umocnilo nádherné teplé a slnečné počasie začínajúcej jesene. Sýtomodrá blankytná obloha, svieža ešte zelená tráva, ktorej určite pomohlo množstvo upršaných dní, čo má príroda za sebou. Boli sme radi, že počasie nám prialo a exkurzia splnila svoj účel. A bolo čo obdivovať. Vzácne zvončeky karpatské, kvitnúce skalné ruže, rozchodníky, repík lekársky, pakost, skorocel, čakanku. Zelené lúčne koníky. Mohutné skaliská , skalné veže, malé jaskyne. Kvitnúce kry, vysoké stromy. Máme pekný zážitok a nádherné fotografie. Zabudli sme na školu, na každodenné problémy a vychutnali sme vzácny skvost nášho malého Slovenska, na ktorý môžeme byť hrdí.

Mgr. Mária Farkašová