Spoločenské popoludnie

Ilustračné foto „ Fašiangy, Turíce, fašiangové časy,

jedni pijú, druhí jedia za stolom

klobásy...ˮ

Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Je to obdobie zábav, veselosti, hodovania. O fašiangoch sa dozvedáme z písomností pochádzajúcich už z 13. storočia. Naši predkovia sa na toto obdobie veľmi tešili. Fašiangová tradícia pretrvala až do dnešnej modernej doby. Podoba fašiangov, najmä v mestách,  je však trochu iná než v minulosti. Ich podstata a bujarosť ostala v podobe fašiangových zábav či plesov.
Aj žiaci ZŠ na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí prežívajú fašiangové obdobie v podobe veselého karnevalu na 1. stupni a zábavného spoločenského popoludnia na 2. stupni.
Z tejto spoločenskej udalosti sa stala tradícia, ktorá uzatvára 1. polrok školského roku. Na spoločenské popoludnie sa všetci tešia a netrpezlivo očakávajú deň, ktorý je pre nich oddychom a zábavou. V tomto školskom roku sa spomínané podujatie uskutočnilo 29. januára 2015, deň pred odovzdávaním výpisov z polročného hodnotenia. Počas dopoludňajšieho vyučovania boli žiaci dosť netrpezliví a vyučovacie hodiny „pretrpeliˮ v očakávaní popoludňajšej zábavy. O pol druhej sa všetci stretli v Reštaurácii pod hradom. Žiaci z lavíc sa zmenili na vyobliekaných chlapcov a dievčatá. Usadili sa vo vyzdobenej sále reštaurácie a čakali na prvé tóny hudby, ktorú mixoval DJ Marek Bagin z Krompách. Aj tí, čo nesmelo sedeli počas prvých tónov, sa postupne zdvihli a priestor tanečného parketu sa zaplnil mladými tanečníkmi. A veru to bola zábava ako sa patrí! Svetelné efekty z farebných lámp sa strácali vo farebnom diskotékovom dyme a v ňom sa veselo zabávali deti so svojimi učiteľmi.
Moderátorka pani učiteľka Mgr. Ľudmila Jacková predstavila najlepších žiakov školy, ktorí za svoju poctivú prácu získali samé jednotky. Tým patrila hudobná skladba. Počas tanečných kôl sa objavili pesničky na želanie venované žiakom alebo učiteľom. Čas plynul, za oknami sa strácalo svetlo. Po občerstvení zábava pokračovala. Zrazu  nastal okamih, na ktorý netrpezlivo čakali majitelia tombolových lístkov. Tombola ponúkala 100 cien. Niektorí mali väčšie šťastie, na iných sa neusmialo vôbec. A boli aj takí, ktorí si prevzali viac cien. Najväčšie šťastie sa usmialo na Maroša z 5. A triedy, ktorý sa stal majiteľom 1. ceny v podobe tabletu. Aby nikto neostal sklamaný, nevýhercovia boli obdarovaní symbolickými darčekmi.
Podľa zaužívaných tradícií boli vyhlásení víťazi ankety pedagógov, ktorí získali tituly Najlepší imidž, Najlepší tanečník, Najlepšia tanečníčka, Najlepší tanečný pár. Titul Maskot diskotéky získala najlepšie sa zabávajúca 9. A trieda.
A tak plynulo popoludnie, podvečer a časť večera. Zabávajúcim sa domov nechcelo. Postupne opúšťali reštauráciu dochádzajúci žiaci z okolitých obcí a na parkete zostali prevažne domáci vytrvalci. Ale všetko má svoj koniec. Zaznela naozaj posledná pieseň a veselý ostatok opustil tanečnú sálu. Stretneme sa znovu o rok!
Dovoľte mi poďakovať sa všetkým pedagógom a rodičom, ktorí sa na príprave tradičného podujatia podieľali.

ZŠ, Palešovo námestie,