Týždeň boja proti drogám

Ilustračné fotoKaždý rok z iniciatívy Európskej únie je tretí novembrový týždeň Európskym týždňom boja proti drogám. Sú to dni, v ktorých by sme mali mladej generácii pripomenúť nebezpečenstvá, ktoré užívanie drog so sebou prináša. Náklonnosť k tomuto nebezpečenstvu vzniká už v detskom a dospievajúcom veku.

V školách sa  preto organizujú podujatia zamerané na protidrogovú problematiku a zmysluplné využitie voľného času.
V takomto duchu prebiehal týždeň od 17. do 21. novembra 2014 v ZŠ v Spišskom Podhradí na Palešovom námestí. Triedni učitelia pripravili  pre svojich žiakov pestré aktivity športového i zábavného charakteru.
5.A a 7.A trieda si problematiku drogovej závislosti pripomenuli na triednických hodinách formou krátkej prednášky a besedy. 18. novembra v popoludňajších hodinách navštívili obe triedy s triednymi učiteľkami Mgr. M. Farkašovou a Ing. A. Špinerovou blízku obec Bijacovce. Je to malá obec, ale  má bohatú históriu. Pripomína ju niekoľko historických objektov, ktoré piataci a siedmaci navštívili.
Prvým objektom bol miestny cintorín, kde sa nachádza rodinná hrobka bijacovského zemepána Albína Csákyho ( 1841 – 1912 ). V hrobke odpočíva spolu s dvoma synmi a manželkou. Hrobka je obklopená záhradkou z kamenného múrika a umelecky kovaným zábradlím. V objekte cintorína sa nachádza rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, pôvodne románsky, prestavaný do niekoľkých podôb. V bezprostrednej blízkosti kostola je Kaplnka svätých Kozmu a Damiána, najstarší architektonický objekt v obci z prvej polovice 13. storočia. Po obhliadke pekne upraveného cintorína sa žiaci premiestnili na opačný koniec dediny do parku, kde dominuje kultúrna pamiatka - barokový kaštieľ z 18. storočia. Kaštieľ je neskorobarokový až rokokovo-klasicistický a bol sídlom rodiny Csákyovcov po vyhorení Spišského hradu od roku 1870. V areáli parku deti najviac zaujal zverník daniela škvrnitého, v ktorom sa pokojne pohybovalo niekoľko kusov plachého párnokopytníka, ktorý patrí SOŠ lesníckej sidliacej v kaštieli. V obci sú aj 4 chránené stromy, 3 z nich sú dominantou areálu kaštieľa.
Z parku  smerovali naše kroky na menšiu prechádzku po uliciach obce, ktorú rušil prudký a studený dážď. Zaujali nás niektoré drevenice z dávnejších čias, ktoré si obyvatelia upravili, a tým ich zachovali pre ďalšie generácie. Pri ceste späť do Spišského Podhradia padlo rozhodnutie, že si návštevu Bijacoviec zopakujeme na budúci rok v jarnom a teplom počasí.

Mgr. Mária Farkašová
Palešovo námestie