Týždeň zdravej výživy

Ilustračné fotoV ostatných rokoch sa častejšie skloňuje slovné spojenie zdravá výživa. Dlhoročné výskumy dokazujú, že v súčasnosti je veľmi dôležité, čo jedia hlavne deti, ktorých organizmus sa vyvíja a ovplyvňuje ho aj výživa a životospráva. Zdravá výživa môže rozhodnúť o našom telesnom i duševnom zdraví či chorobe. Zdravá výživa je aj výživou pre mozog človeka. Je jednou z najdôležitejších vecí prispievajúcich k dobrému a dlhému životu.. Je hlavnou podmienkou prevencie pred rôznymi ochoreniami. Veľmi dôležitá je vyvážená strava.

Z toho dôvodu sa každoročne oslavuje 16. október ako Svetový deň výživy na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Spojených národov ( FAO ) v roku 1945. Je výzvou k zdravému stravovaniu.
Aj v školskom roku 2014/2015 sa v týždni od 13. októbra do 17. októbra v ZŠ na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí uskutočnili podujatia a triednické hodiny s prívlastkom Týždeň zdravej výživy.
Zelenina, ovocie, mlieko a mliečne výrobky. V týchto potravinách je mnoho vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré prispievajú k zdraviu detí.
Piataci so svojou triednou učiteľkou M. Farkašovou venovali triednickú hodinu 14. októbra zdravej výžive. Obsah ich tašiek v tento deň okrem učebníc a zošitov ukrýval aj to, čo je zdravé a čo deti majú rady. Vyučovacie hodiny boli poznačené netrpezlivosťou, s ktorou piataci čakali na koniec vyučovania a tešili sa na triednickú hodinu. V krátkej besede o význame správneho stravovania sa  porozprávali nielen o zdravej výžive, ale aj o správnej celoročnej životospráve, o pitnom režime a o význame pohybu pre život človeka. Potom sa lavice zmenili na kuchynské stoly a všetci usilovne krájali, nakladali a zdobili taniere. Tie sa zmenili na taniere plné zeleninových a ovocných šalátov, na obložené taniere plné zdravých nátierok, mliečnych aj syrových výrobkov. Stoly sa zaplnili a po vzájomnej ochutnávke sa taniere vyprázdnili. Zaujímavé bolo počúvať názory detí na to, čo im najviac chutilo, čo najskôr z tanierov ubúdalo, čo majú rady.
Ostáva už len veriť, že podobné jedlá budú súčasťou ich jedálneho lístka nielen jeden deň, týždeň, ale budú jeho súčasťou každý deň. Budú dodržiavať zásady zdravej výživy, ktorá si vyžaduje vyvážený príjem základných a doplnkových živín.

Mgr. Mária Farkašová

51980