V zajatí ľadu

Ilustračné fotoV minulom roku žiaci ZŠ v Spišskom Podhradí na Palešovom námestí podnikli menšiu túru na Rainerovu chatu vo Vysokých Tatrách. Bolo to približne na konci marca, keď jarné slnko roztopilo výzdobu Hrebienka – ľadové sochy, ktoré vytvorili naši i zahraniční umelci. Z ľadových výtvorov ostali len torzá. Vtedy padlo rozhodnutie, že o rok sa sem vrátime skôr, aby sme mohli vidieť výtvory z ľadu.

V sobotu 21. februára 2015 sa skupina žiakov v sprievode Mgr. M. Farkašovej, Ing. A. Špinerovej a Ing. Ž. Struharňanskej vybrala do Vysokých Tatier opäť. Ráno bolo veľmi chladné a naznačovalo pekný slnečný deň. Bol naozaj slnečný, i keď studený a na Hrebienku sprevádzaný silným vetrom. Po strastiplnom cestovaní v preplnených dopravných prostriedkoch sme sa ocitli na Hrebienku. Vítala nás blankytná modrá obloha, do ktorej čneli pyšné tatranské štíty pokryté snehovým závojom. A pod nimi sa skvela celá plocha Hrebienka zaplnená množstvom ľadových sôch. Ocitli sme sa v Paríži pred chrámom Notre Dame, vedľa Eiffelovej veže, v New Yorku na rušnom Manhattane, na severnom póle, ale aj v rozprávkovej krajine. Hľadeli na nás ľadové medvede, rozprávkové postavy, symboly vzdialených krajín, dokonca nás upútala sedacia súprava a kráľovský trón.
Od 30. januára do 1. februára 2015 sa na Hrebienku konali 3. neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch pod názvom TATRY ICE  MASTER. Počas 3 dní ľadoví sochári z 10 krajín vdýchli život 47 tonám ľadu. Súťažné tímy okrem Slovenska a Česka prišli aj z Fínska, Malajzie, Thajska, Japonska... Sochári tvorili sochy na 3 témy – Medvede, Krajina, odkiaľ pochádzam a Abstrakt ( ľubovoľná téma ) .
Najpríťažlivejší bol ľadový chrám – Tatranský dóm, do ktorého sme vstúpili za sprievodu muzikálových hudobných tónov, ktoré na klavíri vyludzoval neznámy hudobník. V uzavretom priestore sme sa doslova ocitli v zajatí ľadu. Bol to pre nás obrovský zážitok. V lúčoch slnka sa trblietali farebné ľadové vitráže a sochy, ktoré vytesali z ľadu umelci. Táto ľadová bazilika sa stala už druhýkrát veľkou atrakciou pre návštevníkov Vysokých Tatier. Bola otvorená 18. decembra 2014. Chrám je postavený takmer z 50 ton ľadu. Návštevníkov očarí svojou pompéznosťou a prvkami horskej prírody ukrytej v ľade. Na stavbe unikátneho chrámu sa podieľali 7 umelci pod vedením českého sochára Františka Bálka. Každú nedeľu sa v ľadovej bazilike konajú divadelné predstavenia, ktoré dóm rozozvučia muzikálovými melódiami. Len nám bolo ľúto, že s príchodom teplých jarných dní začne ľadové kráľovstvo miznúť.
     Zvyšok dňa sme strávili športovými aktivitami, lepšie povedané sánkovaním na snehu, ktorého si naše deti počas tohoročnej zimy veľa neužili. A máte im čo závidieť. Sane obsadené malými Podhradčanmi leteli z Hrebienka až do Starého Smokovca. Cesta dolu bola rýchla, ale spiatočná spojená s ťahaním saní na Hrebienok dala zabrať. Veď je dlhá 2, 6 km. Tí menej odvážni preháňali sane po území Hrebienka.
     Škoda, že neúprosný čas rýchlo letí a my sme sa museli vrátiť domov. Určite sme tu neboli poslednýkrát. Cestou domov vo vlaku sme cítili únavu, ale aj príjemný pocit z nádherného dňa.

ZŠ, Palešovo námestie,