Zlomky septembrových podujatí

Ilustračné fotoČas je rýchly a neúprosný. Začal sa nový školský rok a už v septembri sa v Základnej škole na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí uskutočnilo niekoľko podujatí.
10. september 2014. V rámci dňa, ktorý bol venovaný Ochrane človeka a prírody sa uskutočnili Majstrovstvá školy v streľbe zo vzduchovky. Súťaž organizoval pán učiteľ Ing. Jozef Dinda s pánom učiteľom Mgr. Vladimírom Kubovčíkom.  Telocvičňa sa zmenila na strelnicu a postupne sa v nej vystriedali všetky ročníky od piateho až po deviaty. Aj keď niektorí piataci držali vzduchovku v rukách po prvýkrát, nedali sa zahanbiť. Tí starší už strieľali bez problémov, aj keď strely často míňali cieľ.  Zručnejší strelci zasiahli terč všetkými pridelenými nábojmi. Pri streľbe bola dodržaná maximálna bezpečnosť a po odstrieľaní skupinky strelcov skúmali terče a počítali, koľkými nábojmi  trafili najmä do čierneho.

Výsledky školského kola:
5. ročník:  Jakub  Maček  - V. A
6. ročník:  František Varga - VI. A
7. ročník:  Vanesa Krivdová - VII. A, Terézia Slebodníková - VII. B
8. ročník:  Kristián Chromčo - VIII. A
9. ročník:  Denisa Kaľavská - IX. A
11. september 2014. Deň, keď sa uskutočnili Majstrovstvá školy v cezpoľnom behu. Pôvodná trasa mala byť na lúke Pažica nad Spišskou Kapitulou. Žiaľ, upršané počasie v predchádzajúcich dňoch  behu neprialo. Terén bol mokrý, až nebezpečný. Beh sa preto konal v uličkách Spišského Podhradia. Organizátorom podujatia bol pán učiteľ Mgr. Vladimír Kubovčík. Mladší žiaci 5. a 6. ročníka bežali trasu dlhú 800 metrov, starší žiaci trasu merajúcu 1 200 metrov. Najlepšie časy v cezpoľnom behu dosiahli títo žiaci:
5. ročník:  René Horváth - V. A, Tímea Osipčáková - V. A
6. ročník:  Alex Dolný - VI. A, Iveta Tekáčová - VI. A
7. ročník:  Filip Dolný -VII. A, Terézia Slebodníková - VII. B
8. ročník:  Lukáš Cmorej - VIII. B, Nikola Kašprišinová - VIII. A
9. ročník:  Jozef Kaľavský - IX. A, Denisa Kaľavská – IX. A
Celkovými víťazmi školy podľa najlepších časov sa stali :
800 metrov:   René Horváth - V. A, Tímea Osipčáková - V. A
1200 merov: Jozef Kaľavský - IX. A, Terézia Slebodníková – IX. A
Najlepší bežci sa zúčastnili okresného kola v Levoči. Jozef  Kaľavský dobehol do cieľa prvý, získal zlatú medailu. Družstvo chlapcov v zložení Jozef Kaľavský, Lukáš Cmorej a Kristián Chromčo skončilo na 2. mieste. Víťaz okresného kola Jozef  Kaľavský postúpil do krajského kola, ktoré sa uskutoční v Starej Ľubovni.
12. september 2014. Spišský Jeruzalem bol  druhý ročník podujatia, ktoré nadviazalo na akciu Spišský Jeruzalem 2013 konajúceho sa v Spišskom Podhradí v dňoch 16. – 19. mája 2013. Spišský Jeruzalem je kópiou známych objektov na území Jeruzalemu, kde sa odohrávali posledné kapitoly života Ježiša Krista. Akcie sa zúčastnili žiaci II. stupňa. Najprv si v Európskom dome pozreli divadelné predstavenie Šalamún. Po jeho skončení sa presunuli na Pažicu, jednu z travertínových kôp v okolí Spišského Podhradia, na ktorej sa nachádzajú objekty Spišského  Jeruzalemu.  V skupinách po ročníkoch sa zastavili na 5 stanovištiach, kde sa dozvedeli o geologickom procese vzniku travertínových kôp, ale spoznali aj  faunu a flóru  Pažice na konkrétnych ukážkach.  Cenné informácie podávali deťom pracovníci Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Na stanovišti Centra voľného času zo Spišského  Podhradia si mohli deti v malom kvíze overiť vedomosti, ktoré sa dnes dozvedeli. Informácií bolo dosť hlavne pre piatakov, ktorí sa na podujatí zúčastnili prvýkrát. Aj počasie nám prialo a ponúklo nám pekný jesenný deň strávený na nezvyčajnom vyučovaní v exteriéri.

Mgr.Mária Farkašová