Bezpečne na cestách

Ilustračné fotoO dôležitosti dopravnej výchovy v živote našich detí sa presviedčame takmer denne. Médiá chrlia rôzne správy o nehodách na cestách, pri ktorých sú častými obeťami aj maloletí chodci a cyklisti. Ročne vyhasne približne 60 detských životov. I to je jeden z dôvodov, pre ktorý v ZŠ na Palešovom  námestí nechýba dopravná výchova. Dopravná výchova detí je zameraná na získavanie základných vedomostí, zručností a návykov bezpečného správania v rôznych dopravných situáciách. Je to dlhodobý proces, ktorého výsledkom je schopnosť detí chrániť sa pred úrazmi zapríčinenými premávkou na cestách. Veď deti sú ako chodci aj cyklisti účastníkmi cestnej premávky.

S prierezovou témou Dopravná  výchova úzko súvisí aj poskytovanie prvej pomoci. V duchu hesla Bezpečne na cestách sa nieslo blokové vyučovanie žiakov 6. A triedy, ktoré viedla triedna učiteľka Mgr. Mária Farkašová.
Blokové vyučovanie na tému Dopravná výchova sa uskutočnilo 6. októbra 2015. Jeho cieľom bolo oboznámiť žiakov s nástrahami cestnej premávky, pochopiť dôležitosť bezpečného správania, ovládania dopravných predpisov a zároveň vedieť správne poskytnúť prvú pomoc a ošetriť najčastejšie druhy zranení.
Na oblasť poskytovania prvej pomoci sme si pozvali odborníkov - študentov 3. ročníka odboru záchranár z Katolíckej univerzity v Ružomberku. 5 mladí záchranári, medzi ktorými boli traja bývalí žiaci našej školy Kamil Krupa, Ján Štefaňák a Marek Štefaňák , sa 2 hodiny venovali tomu, čo bude náplňou ich ďalšieho života. Prišli s obrovským množstvom záchranárskych pomôcok a predviedli ukážky záchrany zranených osôb aj osôb v bezvedomí. Oboznámili žiakov so všetkými krokmi, ktoré je potrebné dodržať v prípade nešťastnej udalosti. Po ukážkach nasledovala práca v 5 skupinách, kde si pod odborným vedením každý žiak prakticky vyskúšal na figurínach poskytovanie základnej prvej pomoci. Deti sa borili s masážou srdca a s dýchaním z pľúc do pľúc u dospelého človeka aj u malého dieťaťa. Dávali postihnutých do stabilizovanej polohy, zachraňovali človeka dusiaceho sa cudzím predmetom. Obväzovali zranené i zlomené končatiny. V praktickej činnosti preukázali  svoje zručnosti a schopnosti, ktoré môžu v budúcnosti využiť na záchranu ľudského života.
V 2. časti blokového vyučovania pracovali šiestaci pod vedením svojej triednej učiteľky. Zaoberali sa tematikou dopravných značiek a dopravných predpisov. Väčšina detí jazdí na bicykli a ako cyklisti, účastníci cestnej premávky,  sú povinní riadiť sa dopravnými predpismi a predvídať nástrahy na cestách. Dôležité je mať správne vybavený bicykel, nosiť prilbu a reflexné prvky. Ako chodci musia byť žiaci opatrní najmä pri prechádzaní na druhú stranu cesty, na čo slúžia priechody pre chodcov. S tým všetkým sa oboznámili z výkladu, prezentácií i z učebníc dopravnej výchovy.
Všetky získané praktické a teoretické poznatky si overili hravou formou plnením úloh a testov v pracovnom zošite, ktorý pripravila triedna učiteľka.
Dopoludnie prebehlo rýchlo a v pokojnej pracovnej i tvorivej atmosfére. Bolo bohaté na množstvo informácií, ale aj zážitkov. Prispelo k obohateniu   vedomostí z dopravnej výchovy. A možno v niektorých  deťoch prebudilo aj záujem o prácu záchranára, ktoré sa v budúcnosti môže stať ich povolaním.
Zároveň sa chceme poďakovať študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku za ich profesionálny prístup a pomoc vo vedení blokového vyučovania.

ZŠ, Palešovo námestie 9,