Rok Ľudovíta Štúra

Ilustračné foto„My chytili sme sa do služby ducha,
a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.ˮ
                                                      Ľ. Štúr

Rok 2015 bol vyhlásený za rok Ľudovíta Štúra. Kto bol Ľudovít Štúr? Bol najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života a vedúca osobnosť slovenského národného obrodenia v polovici 19. storočia. Jeho meno sa spája s množstvom prívlastkov – politik, jazykovedec, novinár, redaktor, básnik, spisovateľ, historik, pedagóg, filozof, národný buditeľ, kodifikátor spisovnej slovenčiny.
28. októbra 2015 si celé Slovensko pripomenulo 200. výročie narodenia významnej osobnosti, akou Ľudovít Štúr bol. Rodák z Uhrovca celý svoj život zasvätil práci pre slovenský národ. Národným záujmom podriadil svoj osobný život. Azda najvýznamnejším činom Ľ. Štúra bola kodifikácia spisovného jazyka – slovenčiny v roku 1843 a podiel na utvorení Slovenskej národnej rady.
Vyučujúce slovenského jazyka a literatúry v ZŠ na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí si pripomenuli Rok Ľudovíta Štúra a osobnosť Ľudovíta Štúra niekoľkými aktivitami.
Školskú chodbu zdobí nástenka s bohatým slovným a obrazovým materiálom, z ktorej sa môžu žiaci dozvedieť zaujímavosti zo života Ľudovíta Štúra.
9. A a 9. B trieda s triednymi učiteľkami Mgr. A. Seredayovou a Ing. A. Štramovou navštívili výstavu konanú  pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľ. Štúra v budove Mestského divadla v Levoči.
Žiaci 8. a 9. ročníka navštívili  s vyučujúcimi slovenského jazyka a literatúry mestskú knižnicu. Jej  pracovníčka p. A. Gondová pripravila obsažnú prezentáciu o živote a činnosti významnej osobnosti našich dejín, akou nepochybne Ľ. Štúr bol. Prezentácia bola spojená s výstavkou kníh o Ľ. Štúrovi.
Mgr. M. Farkašová pripravila kvíz o Ľ. Štúrovi pre žiakov 8. a 9. ročníka, ktorý sa uskutočnil 21. októbra 2015. Súťažili štvorčlenné družstvá, ktoré sa borili s otázkami vyžadujúcimi vedomosti nielen o Ľ. Štúrovi, ale aj o celej štúrovskej generácii. Úlohy v 3 kolách hodnotila porota – Mgr. M. Farkašová a Mgr. L. Fľaková. Úlohy boli vedomostné a zároveň zábavné. Všetky družstvá boli dobre pripravené a bodové rozdiely boli minimálne. Najviac sa darilo družstvu 9. A triedy v zložení G. Krupová, K. Krupová, N. Pavluvčíková a B. Chromčová. O 1 bod za nimi zaostala 8. B trieda, ktorú zastupovala L. Jacková, Z. Klimová, T. Slebodníková a P. Raslavská. Na 3. mieste skončila 9. B trieda reprezentovaná T. Jarinovou, K. Dolnou, S. Baňasovou a B. Zumríkovou.
8. A  trieda na 4. mieste v zložení V. Krivdová, L. Marcinová, P. Lopatka a D. Rusnák stratila za víťazným družstvom iba 4 body. Žiaci v kvíze ukázali, že o Ľudovítovi Štúrovi vedia dosť a že sú hrdí na túto slávnu osobnosť slovenských národných dejín, ktorej heslom bolo: „ Horliť, pracovať, bojovať, žiť  i mrieť pre slovenský národ. ˮ

Palešovo námestie 9,