Úspechy vo výtvarných súťažiach v šk.r.2015/2016

Školský rok 2015/2016 bol v našej škole bohatý na množstvo umeleckých súťaží. Okrem literárnych a speváckych nechýbali ani výtvarné, o ktoré bol zo strany žiakov veľký záujem.

Prvou kreatívnou súťažou bola medzinárodná súťaž Vianočná pohľadnica, do ktorej sa zapojili žiaci prvého a druhého stupňa. Do Dolného Kubína putovalo približne dvadsaťpäť veselých pohľadníc s tematikou obľúbených sviatkov roka – Vianoc. Nápadom a voľbe techník sa medze nekládli. Veľmi nás potešila správa o získaní ceny za nápad pre našu žiačku Bronislavu Chromčovú z 9. A. Bronka znázornila vo svojej práci vianočného soba prostredníctvom techniky perokresba.
Každoročne je v našej škole zvykom usporadúvať pred Vianocami taktiež školskú výtvarnú súťaž, do ktorej sa snažíme zapojiť všetkých žiakov školy. Tá tohtoročná dostala názov Vianočná guľa 2016. Žiaci mali možnosť na hodinách výtvarnej výchovy či v pohodlí svojho domova vyrobiť z rôznych materiálov vianočnú guľu svojich predstáv. Najlepšie práce boli ocenené v rámci celoškolského odmeňovania žiakov. Najvyššie umiestnenia získali títo žiaci: Martin Šivec (4. A), Jakub Bartoš (2. A), Richard Hudaček (2. A), Katarína Kamenická (3. A); Nikola Pavluvčíková (9. A.), Klaudia Dzuríková (8. A) a Anna Vašková (6. A).
Súčasťou súťaže bola výstava prác v budove prvého a druhého stupňa základnej školy a v Mestskej knižnici v Spišskom Podhradí.
Vo februári na nás čakala ďalšia súťaž, do ktorej sme sa s radosťou pustili so žiakmi piateho a šiesteho ročníka. Išlo o celoslovenskú súťaž Vesmír očami detí. Fantázia a tvorivosť tu mali voľnú ruku. Súťaž bola limitovaná len počtom zúčastnených prác za školu. Keďže sa žiakom práce naozaj vydarili, mali sme veľký problém vybrať desať najlepších. Maľovaní kozmonauti, kreslení mimozemšťania, lietajúce taniere z papiera a z trblietok, či vymyslené planéty trebárs aj zo slamiek upútavali pozornosť každého z nás. Práca Miroslavy Klimovej zo 6. A upútala aj pozornosť porotcov v Hurbanove, ktorí jej udelili Diplom za ocenenú prácu.
Zaujímavou súťažou, do ktorej sme sa zapojili už druhý rok, bol Spišský Jeruzalem očami detí. Súťaž zorganizovalo Mestské kultúrne stredisko mesta Spišské Podhradie pri príležitosti podujatia Spišský Jeruzalem. Žiaci mali znázorniť, ako vnímajú kultúrne pamiatky Spišského Jeruzalema. Do súťaže bolo vybraných devätnásť prác z 2. stupňa a tri práce z 1. stupňa našej školy. Všetky práce mali patričnú umeleckú hodnotu. Úspechu sa tešili: Jozef Tejbus z 3. A za získanie 1. miesta v prvej kategórii a Natália Ovčáriková zo 7. A a Terézia Slebodníková z 8. B za získanie 3. miesta v druhej kategórii.
Veríme, že i v nasledujúcom školskom roku budeme odkrývať talenty našich žiakov, aby sme prispeli k skrášľovaniu sveta, v ktorom všetci nažívame.

Mgr. Lívia Fľaková