Škola v prírode vo Vysokých Tatrách

Škola v prírode sa konala v dňoch od 12.6. – 16.6.2017. Zúčastnilo sa je 34 žiakov z 2. – 3. ročníka. Ubytovaní sme boli v hoteli Villa Siesta v Novom Smokovci.

Vedúcou školy v prírode bola  Mgr. Martina Toporcerová, ďalší pedagógovia Mgr. Alena Blahovská a Mgr. Františka Teringová. Cieľom školy v prírode bolo stráviť  5-dňový pobyt v mimoškolskom prostredí, rozšíriť poznatky o prírode jej priamym pozorovaním, spoznať faunu a flóru Vysokých Tatier ich okolia a upevňovať zdravie a rozvíjať telesnú zdatnosť detí.

Po príchode do Nového Smokovca nás čakali naši animátori Karin, Barbora, Alžbeta a zdravotníčka Mária, ktorí nás privítali a pomohli nám s ubytovaním detí. Po ubytovaní nasledoval bohatý animačný program. Celý sa niesol v indiánskom duchu a náš hotel sa zmenil na indiánsku obec NAKIRU. Deti sa rozdelili do troch kmeňov, vymysleli si pokrik a vylosovali si svoje mená. Každé dieťa v kmeni skladalo náčelnícke skúšky.  Nasledovalo  predstavenie kmeňov: Vlčí králi, Teepeedí,  Lišihači  a úvodná ceremoniálna diskotéka. Súčasťou nabitého programu bola aj turistická vychádzka na Štrbské pleso, navštívili sme aj Múzeum TANAP-u v Tatranskej  Lomnici, kde sme sledovali prírodopisný film o svišťovi vrchovskom. Ďalšia turistická vychádzka nás zaviedla do Starého Smokovca do Tricklandie. V nej sme putovali Slovenskom v galérii optických ilúzií na námety slovenských ľudových povestí a rozprávok.  V popoludňajšom animačnom programe deti zažili množstvo zábavy spojenej so súbojmi kmeňov, hľadaním pokladu, hrami a súťažami.  Skúškou tvorivosti bol umelecký deň, kde si deti mohli vyskúšať tvorbu z hliny, výrobu lapačov snov, indiánskych čeleniek a scénku s rekvizitami.  Súčasťou školy v prírode bola  aj vedomostná súťaž Ako poznám NAKIRU?  Počas pobytu si deti vypĺňali denník školy v prírode.  Na záver bolo vyhodnotenie školy v prírode, súťaží kmeňov a čistoty izieb. Deti dostali množstvo ocenení, diplomov a reklamných predmetov CK Andromeda. Poslednou zastávkou bola návšteva Belianskej jaskyne. Deťom sa veľmi páčila.

Počas pobytu sa upevnili medzi žiakmi priateľské vzťahy, deti sme viedli k uvedomelej disciplíne, vytrvalosti, spolupráci a spolupatričnosti.  Hotel bol nádherný, ubytovanie tiež, príroda prekrásna s výhľadom na Vysoké Tatry.

Plán výchovno-vzdelávacej činnosti bol naplnený na 100 %, nakoľko nám počasie prialo.

Záverom môžeme skonštatovať, že stanovené ciele boli splnené. Žiaci z pobytu vo Vysokých Tatrách odchádzali bohatší o nové poznatky, spokojní a plní zážitkov.

Mgr. Martina Toporcerová

vedúca Školy v prírode