Bardejov a okolie

Pred koncom školského roku nastáva obdobie školských výletov a exkurzií, na ktoré sa žiaci veľmi tešia. Inak tomu nebolo ani v ZŠ na Palešovom  námestí v Spišskom Podhradí. 15. júna 2017 sa dve triedy – 5. A a 7. A s triednymi učiteľkami Ing. Annou Štramovou a Mgr. Máriou Farkašovou vybrali spoznávať nádherné zákutia nášho Slovenska. Cieľom cesty autobusom bolo mesto Bardejov a jeho okolie.

Z okien autobusu sme sledovali mestá, dediny a okolitú prírodu a po necelých 2 hodinách sme sa ocitli v Bardejove, v meste severného Šariša, ktoré bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. V roku 1986 bola Bardejovu za záchranu pamiatok udelená Európska cena – zlatá medaila a v roku 2000 bol Bardejov zapísaný medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO. Bardejov, od roku 1376 slobodné kráľovské mesto, má bohatú históriu, ktorú umocňujú stredoveké svetské a cirkevné stavby vtláčajúce mestu stredoveký charakter.

Vystúpili sme z autobusu a naše kroky viedli do historického centra. Upútalo nás obdĺžníkové Radničné námestie lemované z troch strán meštianskymi domami, ktoré nesú znaky gotickej a renesančnej architektúry. K najvzácnejším pamiatkam patrí mestská renesančná radnica v dolnej časti námestia, ktorú začal stavať v roku 1505 majster Alexander. Na štíte radnice sa nachádza erb mesta. Jeho nosičom je anjel s rozopätými krídlami a v ňom 2 skrížené halapartne, otvorená zlatá korunka a zlatá ľalia. Pritiahla nás aj najvzácnejšia zo stredovekých stavieb na námestí – monumentálna gotická Bazilika svätého Egídia, ktorá sa pýši 11 gotickými krídlovými oltármi s tabuľovými maľbami a patrí k európskym unikátom. Pred  kostolom stoja za obdiv 2 historické zvony Urban a Ján.

Po prehliadke námestia a jeho pamiatok sme pokračovali v ceste do Bardejovských Kúpeľov. Prechádzali sme okolo kúpeľných liečebných domov schovaných medzi prírodnou zeleňou. Nemenej zaujímavá bola kolonáda, kde sme neodolali ochutnávke liečivých vôd. Verejnosti je sprístupnených 10 prameňov minerálnej vody. Atmosféra v mestečku bola pokojná, k čomu prispelo ideálne počasie s takmer bezoblačnou oblohou. V objekte Bardejovských Kúpeľov sa nachádza Skanzen ľudovej architektúry, ktorý patrí k najstarším skanzenom na Slovensku. Je v ňom rozmiestnených 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblastí Horného Šariša na ploche 1, 5 ha. Zaujímavé sú dva drevené obytné domy s hospodárskymi stavbami zo začiatku 18. storočia privezené zo Zboja a z Mikulášovej a je v nich najstaršie zariadenie svojho druhu. Zaujal nás aj malý drevený kostolík s nádherným ikonostasom.

Videli sme veľa zaujímavostí, ale zároveň nám ostal čas aj na oddych a zábavu, ktorý sme strávili v zábavnom parku.

Na spiatočnej ceste sme si urobili zastávku na doplnenie kalórií v Prešove uprostred obchodných centier. Nasledoval návrat domov. A znova sme sedeli v autobuse,  ktorým sme sa bezpečne dostali do Spišského Podhradia. Mali sme za sebou pekný deň, v ktorom sme spoznali jedno z historických slovenských miest,  ktoré obdivujú naši aj zahraniční turisti. Tým, ktorí ho nepoznajú, odporúčame jeho návštevu.

ZŠ Palešovo námestie,