Mediálna výchova

Ilustračné foto To je téma blokového vyučovania, ktoré žiaci 7. A triedy ZŠ v Spišskom Podhradí na Palešovom námestí absolvovali 19. októbra 2016 s triednou učiteľkou Máriou Farkašovou.

Médiá zohrávajú významnú úlohu v dnešnej spoločnosti. Sú najväčším zdrojom informácií a zároveň ovplyvňujú verejnú mienku. Do nášho života vstupujú prostredníctvom tlače, rozhlasu, televízie, filmu a internetu. Za najstarší masovokomunikačný prostriedok možno považovať tlač, ktorej počiatky súvisia s vynálezom tlačiarenského stroja v roku 1454 Johanom Guttenbergom. Ponuka médií je dnes mimoriadne bohatá. Z ponuky si vyberáme  tie, ktoré pre nás majú význam. Využívame ich kvôli informovanosti,  vzdelávaniu, zábave, oddychu, komunikovaniu.  Nemali by sme s nimi tráviť čas bezdôvodne, ale vždy s nejakým úmyslom. Vyznať sa v tejto problematike pomáhajú žiakom aj pedagógovia a z toho dôvodu si škola vybrala za jednu z tém blokového vyučovania práve mediálnu výchovu.
     Na pracovnom stretnutí siedmakov oboznámila triedna učiteľka s druhmi médií a ich vývojom. Z prezentácií sa dozvedeli o špecifikách jednotlivých médií a o práci ich zamestnancov. Blok zakončili vyplnením dotazníkov, kde preukázali získané vedomosti aj vlastné názory na fungovanie médií.
 Pre lepšie spoznanie novinárskej práce sa v triede uskutočnila beseda s redaktorkou Spišského denníka Korzár pani Máriou Šimoňákovou, ktorá porozprávala o tom, ako sa k práci redaktorky v novinách, ktorej sa venuje už 14 rokov, dostala a ktorá ju podľa jej slov maximálne napĺňa. Deťom priblížila poznatky o tom, ako sa dostáva k jednotlivým reportážam, akým spôsobom ich spracuje  a zároveň ako prebieha práca tímu v denníku Korzár.  Odpovedala na zvedavé otázky týkajúce sa nielen jej práce, ale aj súkromia. Rozprávanie pani Šimoňákovej  bolo pútavé a ochotne odpovedala na to, čo deti najviac zaujímalo.
     V nasledujúcom  bloku pracovali siedmaci v skupinách a v tvorivej atmosfére vytvorili triedny časopis. Navrhli rôzne titulné strany a spracovali množstvo príspevkov. Hodiny blokového vyučovania ubehli rýchlejšie ako klasické vyučovanie, čo svedčí o tom, že žiakov téma mediálnej výchovy zaujala.
     Ako vyučujúca slovenského jazyka a literatúry dúfam a verím, že snáď sa medzi nimi nájde budúci redaktor a novinár.

ZŠ, Palešovo námestie,