Poznávanie Slovenska

orava 28. apríla 2017 sa zamestnanci ZŠ v Spišskom Podhradí na Palešovom námestí  zúčastnili na metodickom dni učiteľov, ktorý pripravila riaditeľka školy Mgr. Ľubica  Karpatyová v spolupráci s podhradským pánom kaplánom Mgr. Jánom Grivalským.  Mgr. Ján Grivalský prechováva úctu k prírodným a historickým miestam Spiša,  Zamaguria i Oravy a ako vodič autobusu a zároveň zanietený sprievodca slovenskou  krajinou nás zaviezol a priblížil nám miesta, ktoré sú klenotmi medzi pamiatkami  Slovenska.

Ani vytrvalý celodenný dážď, ktorý sa lial z oblohy a dvíhal hladiny riek, okolo      ktorých sme prechádzali, nepokazil naše dojmy z navštívených miest.

Prvou zastávkou nášho putovania bol Dolný Kubín a návšteva Múzea Pavla Országha  Hviezdoslava, ktorý svojimi neopakovateľnými veršami je bardom a velikánom s  slovenskej literatúry. V budove múzea sa nachádza Čaplovičova knižnica ukrývajúca vzácne knihy, ktoré si pamätajú niekoľko storočí. Patrí k najvzácnejším historickým vedeckým knižniciam na Slovensku. Jej zakladateľom bol Vavrinec Čaplovič z Jasenovej, jeden z najväčších zberateľov kníh. V literárnej expozícii P. O. Hviezdoslava sme mali možnosť vypočuť si obsažný výklad a pozrieť dobové dokumenty približujúce život a činnosť básnika, ktorý veľkú časť svojho života prežil v Dolnom Kubíne a je pochovaný na miestnom cintoríne.

Druhou našou zastávkou bola obec Oravský Podzámok, ktorá sa pýši jedným z najkrajších hradov na Slovensku – Oravským hradom. Je to výrazná dominanta oravského regiónu vypínajúca sa na Oravskom hradnom brale. Najvyššia časť hradu sa týči vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Hrad počas svojej existencie bol majetkom viacerých správcov a majiteľov. V priestoroch horného,  stredného a dolného hradu sa nachádzajú 3 expozície – historická, etnografická a prírodovedná. Počas takmer dvojhodinovej prehliadky sme zdolali približne 600 schodov a od sprievodkyne, ktorá nás po hrade sprevádzala, sme sa dozvedeli mnoho skutočných poznatkov, ale aj legiend a povestí najmä z čias Turzovcov, keď na hrade vládol rušný spoločenský život.

Z Oravského Podzámku sme prechádzali malebnými oravskými dedinkami i mestami, ktoré boli srdcu blízke nášmu sprievodcovi pánovi kaplánovi. Zastavili sme sa v obci Klin neďaleko vodnej nádrže Oravská priehrada, kde sa nachádza kópia slávnej brazílskej sochy Ježiša Krista v Rio de Janeiro. Monument vysoký 9,5 metra dominuje kopcu Grapa vo výške 686 metrov n. m. Socha váži 23 ton a rozpätie rúk má 7 metrov. Žiaľ, vytrvalý hustý dážď a rozbahnený terén nám neumožnili vyjsť k soche a videli sme ju iba zahalenú v opare dažďa z okien autobusu z parkoviska pod kopcom Grapa.

Zaujímavým zážitkom pre nás bola zastávka pri priehradnom múre vodnej nádrže Orava v Námestove, kde práve vypúšťali vodu do vyrovnávacej nádrže. Hukot spenenej vody pripomínal obrovské vodopády a väčšina z nás tento úkaz videla prvýkrát v živote.

Deň plynul veľmi rýchlo a po občerstvení na Oravskom  salaši nás čakala cesta späť.  Prekročili sme slovenské hranice a územím Poľska sme sa dostali do poľského mestečka Niedzica, v ktorom sa nachádza Park miniatúr, ktorý má dve časti – historické miniatúrne stavby Oravy, Spiša a Podhala v mierke 1:20 a sakrálne stavby z pútnických miest mariánskej úcty z Poľska i celého sveta, verných zmenšenín kópií 20 svätýň.

To už bolo naše ostatné zastavenie. Hranice sme prešli v Spišskej Starej Vsi a domov sme sa vracali po cestách rodného kraja pána kaplána Mgr. Grivalského. Prešli sme cez Magurské sedlo vo výške 949 metrov v hlavnom hrebeni Spišskej Magury. Deň sa chýlil ku koncu, vonku sa stmievalo, kvapky dažďa vytrvalo bubnovali po streche autobusu a stekali po oknách. Zmáhala nás únava, čo sa ale nedá povedať o našom statočnom vodičovi a sprievodcovi p. kaplánovi Mgr. Jánovi Grivalskom. Chceme sa mu poďakovať za bezpečnú jazdu a za jeden nezabudnuteľný deň, v ktorom ukrojil zo svojho veľkého srdca a podelil sa s nami o to, k čomu prechováva lásku a úctu.

ZŠ, Palešovo námestie,

Aktualizované: 18.06.2018 19:42
<< Jún >>
Po Ut St Št Pi So Ne