Poznávanie historických pamiatok

Územie Spiša, Zamaguria a Pienín, podobne ako aj celé Slovensko, ukrýva veľké množstvo historických a kultúrnych skvostov. Spoznať niektoré z nich sa rozhodli žiaci 7.A a 8.A triedy Základnej školy na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí so svojimi triednymi učiteľmi na podnet podhradského pána kaplána Mgr. Jána Grivalského, ktorý okrem sprevádzania nádhernými miestami celú skupinu bezpečne viezol ako vodič autobusu.

Celodenná exkurzia nás obohatila o poznanie nielen hmotných pamätihodností, ale aj nádhernej prírody malebného Slovenska, akou sa pýši Spiš i kraj pod Magurou. Prvou zastávkou našej cesty bolo mesto Kežmarok. Z okien autobusu sme vnímali jeho historické stavby. Zastali sme pred jednou z nich. Bola to gotická pýcha mesta Kostol sv. Kríža pochádzajúci z 13. storočia. Svoju dnešnú podobu získal po gotickej prestavbe v 15. storočí. Kostol bol v roku 1998 povýšený na BASILICU MINOR – prvú nemariánsku baziliku na Slovensku. Unikátom chrámu sú dva chóry a dva organy. V areáli kostola sme obdivovali aj najkrajšiu spišskú zvonicu so sgrafitovou výzdobou. V bazilike sme si vypočuli podrobný výklad miestneho duchovného. Zlatým klincom sa stala pre nás veža chrámu. Pri pohľade zdola sa nám zdala privysoká. Po vstupe do jej útrob sa niektorí zľakli množstva schodov vinúcich sa do nedohľadna a oželeli nádherný výhľad na všetky svetové strany z vrcholu veže. Po zdolaní 150 schodov sme mierny športový výkon neľutovali. Celý Kežmarok sme mali ako na dlani. Pohľad zhora dosvedčil, že je historickým mestom. Cesta dolu schodmi bola možno náročnejšia, ale príjemnejšia kvôli predstave, že si na ďalšej ceste autobusom oddýchneme. Výstup a zostup sa prejavil na menšej únave a tichu v autobuse. Regenerácia síl prebehla veľmi rýchlo, veď sme pokračovali v ceste.

Náš sprievodca a vodič nás vyviezol do Magurského sedla v hlavnom hrebeni Spišskej Magury v nadmorskej výške 949 metrov. Autobus sa pomaly plazil serpentínami a my sme mali možnosť obdivovať okolitú krajinu takmer bez civilizácie. Po zostupe sme prešli niekoľko malebných dediniek pod Spišskou Magurou, mestečko Spišská Stará Ves a prešli sme cez slovensko-poľské hranice. Našou druhou zastávkou bolo poľské mestečko Niedzica. Tento malebný kút je známy svojím Parkom miniatúr. V ňom sa dajú obdivovať historické miniatúrne stavby Oravy, Spiša a Podhala v mierke 1:20.  Tu sa dejiny nedelia na poľské a slovenské. Stavby sú najdôležitejšie pamiatky podtatranského regiónu, ktoré predstavujú spoločné príbehy ľudí spod Tatier hovoriace o histórii a kultúre. Drevené chalúpky, sakrálne stavby, hrady a zámky pôsobili verne a my sme sa cítili ako Gulliver na cestách. Potešilo nás, keď sme spoznali Oravský zámok, Ľubovniansky hrad, Spišský hrad a Spišskú Kapitulu. Zaujímavosťou je práve stavba Spišského hradu v jeho pôvodnej podobe. V druhej časti v osobitnom areáli ponúka Park miniatúr sakrálne stavby a pútnické miesta mariánskej úcty z Poľska i celého sveta. Prechádzka medzi vernými zmenšenými kópiami 20 svätýň pomyslene viedla takmer po všetkých kontinentoch sveta. Za krátky čas sme prešli z Fatimy do Lúrd či Guadalupe. V Niedzici sme si ešte pozreli priehradu z priehradného múru i neďaleký hrad s rovnomenným názvom.

Tretím miestom, ktoré sme navštívili, bol jedinečný kultúrno-historický objekt pod majestátnym pieninským vrchom Tri koruny Červený kláštor. Je to národná kultúrna pamiatka pri obci Červený Kláštor, jeden z najznámejších kláštorov na Slovensku, v ktorom pôsobili dva najprísnejšie mníšske rády kartuziánsky ( 1320 – 1567 ) a kamaldulský ( 1711 – 1782 ). Legendami opradenou postavou kláštora bol fráter Cyprián, lekár, lekárnik, alchymista a botanik, autor Herbára s 283 rastlinami Tatier a Pienín. Srdcom kláštora je Kostol sv. Antona Pustovníka. Našu pozornosť pri prehliadke objektu zaujalo dvoje slnečných hodín z 18. storočia. Jedny ukazujú dopoludňajší čas od 5:00 do 13:00 a druhé denný popoludňajší čas. Nemenej zaujímavou bola pre nás malá krížová chodba, kapitulná sieň a kamaldulský domček s lekárenskou expozíciou.

Navštívili sme tri skvosty a odporúčame ich návštevu všetkým, ktorí tieto miesta nepoznajú, prípadne ich chcú vidieť znova. Takto uplynul jeden všedný marcový deň bohatý na zážitky aj na príjemné jarné počasie. Ďakujeme nášmu sprievodcovi Mgr. Jánovi Grivalskému, ktorý nás bezpečne doviezol domov a ukázal nám jeden nádherný kút Slovenska, ktorý je jeho srdcu blízky, pretože je to jeho rodný kraj.

Palešovo námestie 9,