Chráňme si svoje zdravie

Ak sa kohokoľvek vo svojom okolí spýtate, na čom mu  v živote najviac záleží, skoro vždy dostanete rovnakú odpoveď – na zdraví. A takúto odpoveď vo väčšine prípadov dávajú aj deti. Aj im záleží na tom, aký život vlastne žijú a chcú žiť.
Našou úlohou, úlohou pedagógov, je v spolupráci s rodičmi vštepovať deťom také hodnoty, ktoré ich naučia vážiť si svoj život, teda samého seba a aj svoje zdravie.

I to je jeden z dôvodov, pre ktorý v ZŠ na Palešovom  námestí nechýba vo výchovno-vzdelávacom procese zdravotná a s tým úzko súvisiaca  dopravná výchova. Sú zamerané na získavanie základných vedomostí, zručností a návykov bezpečného správania v rôznych životných aj dopravných situáciách. Je to dlhodobý proces, ktorého výsledkom je schopnosť detí chrániť sa pred úrazmi.

V duchu hesla Chráňme si svoje zdravie sa nieslo 10. novembra 2017 aj blokové vyučovanie žiakov 6. A triedy, ktoré viedla triedna učiteľka Ing. Anna Štramová.

Vyučovanie bolo rozdelené do dvoch častí. Prvá časť bola zameraná na poskytovanie prvej pomoci a školu chrbta. S nácvikom nám pomohla Stredná zdravotnícka škola Štefana Kluberta v Levoči. Pod vedením svojich profesorov s množstvom záchranárskych pomôcok učili študenti našich žiakov ako poskytnúť prvú pomoc pri ošetrení rán a krvácaní,  pri zástave srdca a dýchania,  zlomeninách a taktiež si mali možnosť vyskúšať záchranu dusiaceho sa dieťaťa i dospelej osoby a postup pri epileptickom záchvate. .Zaujímavá bola tiež škola chrbta. Žiaci mali možnosť vyskúšať si cviky, ktoré posilňujú chrbtové svalstvo, a tak dosiahnuť správne držanie tela v stoji aj v sede.

V druhej časti blokového vyučovania pracovali šiestaci pod vedením svojej triednej učiteľky. Zaoberali sa tematikou dopravných situácií, dopravných značiek a dopravných predpisov. Všetky získané praktické a teoretické poznatky si overili hravou formou plnením úloh a testov, ktoré pripravila triedna učiteľka.  Na záver si žiaci vyrobili svoju vlastnú „humornú“ dopravnú značku.

Dopoludnie prebehlo rýchlo v tvorivej pracovnej atmosfére. Bolo bohaté na množstvo informácií, ale aj zážitkov. Prispelo k obohateniu   vedomostí žiakov zo zdravotnej aj dopravnej výchovy.

Na záver ďakujeme študentom SZŠ Štefana Kluberta v Levoči a ich profesorom za ich zodpovedný prístup a pomoc pri príprave a realizácii tohto blokového vyučovania.

Ing. Anna Štramová,

ZŠ, Palešovo nám. 9,