Na začiatok > Aktivity > 2017/2018 > Finančná gramotnosť v našej škole

Finančná gramotnosť v našej škole

Dňa 8.11. 2017 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili blokového vyučovania na tému Finančná gramotnosť. Do školy zavítala zástupkyňa spoločnosti OVBAllfinanz Slovensko a.s. pani Zuzana  Salanciová, aby nám pomohla zvýšiť finančnú gramotnosť a zároveň umožnila žiakom pochopiť význam finančného plánovania. Vzdelávanie prebiehalo hravou formou prostredníctvom strategickej hry Finančná sloboda. Je to jedna z veľmi atraktívnych možností, ako spoznať finančný trh. Hra si získalau žiakovveľké sympatie.

V úvode žiaci absolvovali prezentáciu o základných pojmoch z oblasti financií. Následne si zahrali spomínanú stolovú hru FINANČNÁ SLOBODA, ktorá ich pútavou formou učila, ako narábať s vlastnými financiami a ako zvládať rôzne životné nástrahy. Žiakom sa počas celej hry venovala lektorka, spočiatku ako poradkyňa, neskôr už len ako kontrolórka.

Cieľom hry bolo dopracovať sa k finančnej nezávislosti. Žiaci sa starali o finančné prostriedky fiktívnej rodiny počas 30 rokov jej života, získavali i strácali peniaze. V priebehu hry uvažovali nad rodinným rozpočtom, investovali, poisťovali, sporili, ale čelili aj rôznym nepredvídaným udalostiam, prírodným pohromám, a tak vytvárali pasívny príjem a zveľaďovali svoj majetok. Postupne sa oslobodzovali od dlhov a vytvárali si zázemie na bývanie s celkom slušným  príjmom. Ten, komu sa to podarilo ako prvému, dosiahol víťazstvo v hre – finančnú slobodu. No boli aj takí, ktorí zažili finančný bankrot, alebo takí, ktorí sa museli vysporiadať s následkami úrazu. Vyhrali tí najšikovnejší s najlepšou predvídavosťou a správnou dávkou šťastia (T.Bača, I.Bendík, R.Rusnák, S.Michalko). Najlepší žiaci boli ocenení diplomom a vecnými cenami od spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.

Hra mala pozitívny vplyv na žiakov. Zložité finančné témy im priblížila zábavne a pútavo. Zážitkovou formou ich priviedla k poznaniu, že finančné plánovanie je v živote každého človeka veľmi dôležité. Získavali skúsenosti, ako finančne a existenčne zabezpečiť seba a svoju rodinu. Formou osobného zážitku a vlastnej skúsenosti sa zoznámili s problematikou dnešného finančného sveta.

Mgr.Vojtaneková Martina

ZŠ, Palešovo nám.9