Na začiatok > Aktivity > 2017/2018 > Poľovnícke a lesnícke múzeum

Poľovnícke a lesnícke múzeum

Týždeň od 20. novembra do 24. novembra 2017 bol v  ZŠ v Spišskom Podhradí na Palešovom námestí venovaný rôznym aktivitám. Žiaci 8. A a 8. B  triedy so svojimi triednymi učiteľkami Mgr. M. Farkašovou a Mgr. M. Vojtanekovou navštívili neďalekú obec Bijacovce, v ktorej je zriadené Poľovnícke a lesnícke múzeum. Múzeum je sprístupnené od 10. septembra 2016.

Priestory múzea sa nachádzajú v areáli historického barokového kaštieľa z 18. storočia. V múzeu nás sprevádzal jeho zakladateľ, riaditeľ neziskovej organizácie Svätý Hubert, pán Miroslav Čipkár. Je to veľký zanietenec, ktorý okrem zveri a poľovníctva sa venuje aj štúdiu histórie šľachtického rodu Csákyovcov. Podľa jeho slov múzeum ešte nie je dobudované a pripravuje jeho rozšírenie. V sprístupnenej historickej expozícii porozprával žiakom o bijacovskej vetve csákyovského rodu. Miestnosť zdobia obrazy a dokumenty jeho významných predstaviteľov od prvého až po posledného, ktorý po sebe nezanechal žiadnych potomkov. Niektorí z nich sú pochovaní na cintoríne v Bijacovciach.

Keďže sa múzeum nachádza v areáli Strednej odbornej školy lesníckej, v osobitnej miestnosti venovanej histórii hospodárenia v lesoch na území Slovenska si mohli žiaci pozrieť rôzne pomôcky pracovníkov v lese, najmä množstvo píl od najstarších až po súčasné. Azda najzaujímavejšou časťou múzea sú vystavené exponáty preparovaných zvierat žijúcich v lesoch východného Slovenska. Prehliadku spríjemňujú autentické zvuky lesa. Návštevníci môžu vidieť nielen medveďa, kamzíka, vlka, líšku, ale aj jazveca, bobra, lasicu či sovu. Na stenách chodieb múzea možno obdivovať rôzne poľovnícke trofeje. Žiakov zaujala najmä hlava zubra a pižmoňa.

Poľovnícke a lesnícke múzeum je v tomto kraji unikátne a stojí za to si ho pozrieť. Návšteva múzea sa dá spojiť s prehliadkou areálu kaštieľa, zverníka daniela škvrnitého i s návštevou cintorína, a tak možno v Bijacovciach stráviť  príjemný deň.

Palešovo námestie,

Aktualizované: 29.06.2018 07:50