Na začiatok > Aktivity > 2017/2018 > Poznávame Slovensko

Poznávame Slovensko

Jún je mesiacom školských výletov a exkurzií a zároveň príležitosťou, aby žiaci spoznali pre väčšinu z nich nepoznané miesta na Slovensku.

Takýto cieľ si stanovili žiaci 7. A, 7. B a 8. A triedy ZŠ na Palešovom námestí v Spišskom Podhradí a spolu so svojimi triednymi učiteľkami Mgr. Ľ. Jackovou, Mgr. L. Fľakovou a Mgr. M. Farkašovou 13. júna 2018 sa zúčastnili na školskom výlete.

Trasa zo Spišského Podhradia viedla k ich prvému cieľu, ktorým bola Važecká jaskyňa. Je to kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Nachádza sa v doline Bieleho Váhu na severnom okraji Nízkych Tatier v pohorí Kozie chrbty. Jaskyňa bola objavená v roku 1922 a všetky jej priestory boli sprístupnené v roku 1954. Nie je veľká, sprístupnených je iba 230 metrov, ale má bohatú výzdobu. Pohodlnou prehliadkovou trasou v 2 skupinách obdivovali žiaci pestrofarebnú sintrovú výplň, zo stropu visiace tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe stalagmity, malé jazierka aj zátišia zdobené mladými kvapľami rôznych tvarov a farieb.

Druhou zastávkou bolo jedno z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách – osada Štrbské Pleso, ktorá ja významným centrom turizmu a zimných športov. Štrbské Pleso je najvyššie položená osada vo Vysokých Tatrách a rozkladá sa na južnom brehu jazera Štrbské pleso v nadmorskej výške 1346 metrov. Počasie nám prialo, aj keď predpoveď sľubovala búrky a dážď. Naše kroky smerovali do športového areálu a žiaci mohli obdivovať okolité taranské štíty a doliny – Predné a Veľké Solisko, Štrbský štít, Satan, Patriu a Mlynickú dolinu s vodopádom Skok. Obišli sme Štrbské pleso, okolo ktorého vedie náučný chodník. Na pohodlnej prechádzke sme prečítali všetky náučné tabule a obdivovali sme rastliny rastúce okolo plesa a chodníka. Zaujala nás drevená stavba – vila Marína, v ktorej žila spisovateľka – poetka Maša Haľamová.

Treťou zastávkou nášho školského výletu sa stal Starý Smokovec a jeho novodobá atrakcia Tricklandia. Je to jedinečný zábavný park a galéria rodinného typu. Zámer unikátneho projektu je založený na trick-arte – umení optických ilúzií. V priestoroch zábavného parku možno nájsť námety slovenských ľudových povestí, rozprávok a reálie obcí a zámkov Slovenska, napr. Vlkolinec, Dunajec, Bojnický zámok. Ide o jedinečné putovanie Slovenskom. Súčasťou parku je aj najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a 6 metrov vysoká kniha. Tricklandia ponúkla deťom množstvo príležitostí na zhotovenie unikátnych fotografií. Tricklandia je vlastne hra medzi umelcom a návštevníkom, do ktorej je potrebné zapojiť všetky svoje zmysly a nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Najväčším zážitkom pre žiakov bola antigravitačná miestnosť a bludisko.

Opustili sme Tricklandiu. Bolo už neskoré popoludnie a čakala nás cesta domov. V autobuse sme sa ocitli vtedy, keď začalo slabo pršať. Nenápadný dážď postupne vystriedala búrka so silným lejakom a takmer nulovou viditeľnosťou. Boli sme radi, že sedíme v autobuse a jeho vodič nás bezpečne vezie domov. Ani dážď však nezničil radosť a zážitky, ktoré nám ostali z nášho zaujímavého výletu. Tým, ktorí ešte tieto miesta nepoznajú, odporúčame, aby ich určte navštívili.

ZŠ Palešovo námestie,

Aktualizované: 29.06.2018 07:50