Súťaž ŠUMENIE

Šumenie mladých spisovateľov

V piatok 9. marca 2018 sme spolu so žiakom 9. A triedy Borisom Kovalíkom a jeho rodičmi absolvovali vyhodnotenie literárnej súťaže Šumenie v Regionálnom centre mládeže v Košiciach.

Súťaž bola určená pre žiakov základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií v Košickom a Prešovskom kraji. Zúčastnilo sa jej spolu 189 prác z 53 škôl. Organizátorom  súťaže bolo Občianske združenie Úlet.

Téma súťaže Farby svet(l)a podnietila v mladých nádejných spisovateľoch vytvorenie nádherných básnických či prozaických diel, ktoré sa pýšili svojou originalitou, nehou a duchaplnosťou.

Náš žiak Boris Kovalík získal 1. miesto v kategórii poézia (II. stupeň)  s básňou s rovnomenným názvom k téme podujatia, Farby svet(la).

Vyhodnotenie súťaže sa od začiatku nieslo v pokojnom duchu umeleckej literatúry. Sprevádzala nás ním predsedníčka OZ Úlet v Košiciach, PaedDr. Alena Štrompová. Porotcovia súťaže, pre poéziu básnik Valentín Šefčík a pre prózu hudobník, textár a spisovateľ Zbyňo Džadoň, sa milým slovom prihovorili k všetkých zúčastneným a ocenili snahu každého nádejného spisovateľa.

Víťazné práce boli odrecitované študentkami divadelného krúžku Replika v Košiciach. Po odovzdaní cien mali žiaci možnosť zúčastniť sa osobného rozhovoru s porotcami. S radosťou sa ho zúčastnil aj náš žiak Boris Kovalík. Cenné rady Valentína Šefčíka, rodáka z Jablonova, si zobral k srdcu.

Zaujímavosťou celého podujatia bolo prepojenie súťaže s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Víťazné práce boli publikované v zborníku a preložené do Braillovho písma a taktiež umelecky spracované a nahrané na CD pre nevidiacich.

Sme radi, že aj žiak našej školy mohol prispieť k tomu, aby nevidiaci a slabozrakí objavili farby svet(l)a.

Mgr. Lívia Fľaková