Výstava v SYNAGÓGE

Žiaci 2. stupňa ZŠ v Spišskom Podhradí, Palešovo námestie sa 18. septembra 2017 zúčastnili na putovnej výstave Exody v 20. storočí,  ktorá bola inštalovaná v židovskej synagóge v Spišskom Podhradí. Autorom vystavených obrazov s tematikou násilných deportácií etník zo Slovenska do koncentračných táborov bol slovenský výtvarník Fero Guldan.  Návštevníkom pripomínajú doby, ktorých strojcovia kruto vyháňali – často do nenávratna – nevinných ľudí.

Fero Guldan sa narodil v roku 1953 v Nitre a vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave. Navštevoval maliarske kurzy akademického maliara Martina Velbu. Je známym výtvarníkom, sochárom a publicistom. Vystavuje doma aj v zahraničí. Ilustroval množstvo kníh.

V čase 2. svetovej vojny sa množili útoky na židovskú komunitu aj na Slovensku. Židia boli postupne vytlačení z hospodárskeho a spoločenského života. Formou vládnych nariadení, tzv. arizáciou, boli postupne zbavení všetkého majetku. V marci 1942 sa začali deportácie do nacistických vyhladzovacích táborov. Prvý transport 999 žien zo Spiša opustil popradskú stanicu 25. marca a smeroval do Osvienčimu. Počas vojny zahynulo 105 tisíc slovenských Židov.

Vystavené obrazy zachytávajú svojským spôsobom neslávne obdobie v našich dejinách. Žiaci si pozorne vypočuli zaujímavý výklad pracovníčky MKS v Spišskom Podhradí Barbory Ilečkovej a vystavené obrazy. Za zmienku stojí aj prehliadka zreštaurovanej židovskej synagógy.

Výstava a poučný výklad sa určite stali mementom a prianím, aby sa podobné hrôzy a zverstvá nikdy viac neopakovali.

ZŠ, Palešovo námestie,