Workshop v NITRE

MLADÍ   NOVINÁRI  ZO  ZÁKLADNEJ  ŠKOLY  NA PALEŠOVOM NÁMESTÍ NAVŠTÍVILI NITRU

Svet  médií je pre mnohých mladých ľudí lákavý. V ich predstavách je to len stretávanie sa so známymi ľuďmi, cestovanie, veľa peňazí, večierky.  Je to naozaj tak ?

Koľko práce je za napísaním jedného článku či krátkej reportáže, si mohli vyskúšať žiaci II. stupňa  Boris Kovalík, Radoslava Grivalská, Petronela Klimová, Klaudia Kožárová, Katarína Kamenická, Lukáš Kalinaj.

21.9.2017 pricestovali do Nitry, aby sa zúčastnili Workshopu mladých novinárov, ktorý organizovalo združenie Stromu života.  Spolu s nimi sa Workshopu zúčastnili aj žiaci ZŠ z Gelnice, Brezna, Šale, Tomášova. „ Mladí novinári“ navštívili televízne štúdio TV Nitrička, kde ich do svojej práce zasvätili redaktori, kameramani, strihači, zvukári televízie. Neskôr sa stretli s budúcimi novinármi na Katedre žurnalistiky UKF. Študenti –budúci novinári im ukázali, ako vzniká časopis OBČAS –NEČAS, ktorý si sami vydávajú. Trpezlivo odpovedali na  všetky zvedavé otázky. Nemenej zaujímavým zážitkom bola návšteva rozhlasového štúdia RÁDIA –PLUS, kde pracujú študenti UKF.

Po mnohých nových informáciách a malých praktických ukážkach si žiaci vyskúšali na malú chvíľu rolu novinára.

Zúčastnili sa tlačovej konferencie, ktorú sme im pripravili my, učitelia, a po prijatí informácií sa pustili do písania článku. Téma bola rovnaká - POVODEŇ V NITRE, no typ článku rôzny. Bolo zaujímavé počúvať aký názor na rovnakú vec majú blogeri, objektívni spravodajcovia, bulvárni novinári ba aj konšpirátori. Ak keď téma bola vážna, zažili sme množstvo vtipných situácií a smiechu.

Dobrú atmosféru podporila aj ďalšia aktivita: Vytvor si svoj fotopríbeh. Pomocou mobilov žiaci fotografovali rôzne situácie a z fotografií vymýšľali príbehy. Ich prezentáciu sprevádzal smiech.

V dobrej nálade sme sa rozlúčili. Jedni cestovali na západ, iní na východ Slovenska aby sa vrátili do svojich základných škôl.

PaedDr. Renáta Valková