Súčasnosť

Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje na dvoch úrovniach:

Ku škole patrí aj vlastná telocvičňa, odborná učebne, športový areál, kde sa vyučuje telesná výchova a školský pozemok s ovocnými stromami, kde vyučujeme svet práce a tvorbu životného prostredia. Škola ponúka aj zmysluplný poobedňajší program v školskom klube, ktorý funguje v priestoroch školy a v záujmových útvaroch.

Škola vzdeláva v súčasnosti asi 300 žiakov. Školu navštevujú žiaci zo Spišského Podhradia a zo spádových obcí Podbraniska Dochádzajúcich žiakov je  asi 60%.

Pedagogický zbor tvoria plne kvalifikovaní pedagógovia. Učitelia školy sa neustále vzdelávajú.

Škola má výchovného poradcu, dvoch učiteľov s rozšírenou aprobáciou na špeciálnu pedagogiku. Vo vyučovacom procese  pôsobí pedagogická asistentka. V školskom klube pôsobia dve vychovávateľky.

Spolupráca školy a rodičov je obojstranná. a funkčná.

Pri škole funguje Rodičovská rada v spolupráci s Občianskym združením Dolná škola. Ich členmi sú rodičia – triedni dôverníci. Cieľom ich pôsobenia je udržiavanie efektívneho partnerstva s rodičmi, aby sa podporovali a zlepšovali výkony a osobný rozvoj žiakov a zbližovali sa postoje rodičov a učiteľov.

Pri škole pôsobí funkčná Školská rada zložená zo zástupcov pedagógov, rodičov, zástupcov mesta. Jej najdôležitejšou úlohou je spoluzodpovednosť za zvyšovanie kvality vzdelávania a štandardu školy participáciou na riešení problémov školy.

Škola úzko spolupracuje s mestom, so spádovými obcami a s ostatnými mestskými inštitúciami.