Školák
Home Školák - Váš e-časopis pre Vás
Verzia pre tlač

Finančná gramotnosť

Z technických príčin prinášame informácie až teraz :-)

Ako sa deviataci učili byť finančne nezávislí

„Viem zo skúseností, že ľudia, ktorí si dali za cieľ len viac peňazí,

to zriedka dokázali.

Na druhej strane ľudia, ktorí vedia, prečo potrebujú peniaze

a čo s nimi chcú urobiť, majú lepšiu šancu dosiahnuť svoje ciele.“

(Richard DeVos, americký obchodník)

Dňa 8. 11. 2017 našu školu navštívila pani Mgr. Zuzana Salanciová s programom „Rozvoj finančnej gramotnosti“. Priniesla zaujímavú hru s reálnym jednoduchým princípom o financiách a táto nás mala  „priučiť“ ako fungovať vo svete peňazí a ako ich správne využívať. Položili  sme žiakom otázky ohľadom spomínaného dňa a oni nám ho podrobne opísali:

1. Aký problém ste riešili? Ako prebiehala hra?

Hra bola rozdelená na 2 časti. Mali sme na starosti rodinu a museli sme splatiť jej dlhy. Po niekoľkých rokoch sme sa museli pokúsiť splniť ich celoživotné ciele. Počas života rodiny sme sa stretávali s rôznymi nepríjemnosťami, napr. so zlodejom alebo živelnými pohromami, ale aj s výhodami. Smeli sme si poisťovať majetok, a tým sa vyhýbať viacerým ťažkostiam a dlhom.

2. Aké boli pravidlá hry?

Mali sme splniť 3 ciele rodiny Peniažkovcov: dostať rodinu na dovolenku do Mexika, poskytnúť pre dcéru vzdelanie a rodinu urobiť finančne nezávislou.

3. Hrali ste ako jednotlivci alebo v skupinách?

Trieda bola rozdelená do 10 družstiev, v družstve boli dvaja alebo traja žiaci.

4. Čo s tými, ktorí neuspeli v prvej hre? S tými, ktorí nezvládli splniť všetky ciele rodiny?

Mali šancu sa poučiť na svojich doterajších chybách a napraviť reputáciu v druhej hre.

5. Uspeli potom zvyšné družstvá v druhej hre?

Niektorí sa veľmi polepšili, iní na tom ostali rovnako a ďalší, nanešťastie, klesli pod nulu – zostali v dlhoch.

6. Zobrali ste si niečo z tejto hry? Využijete to prípadne aj vo svojom reálnom živote?

Určite. Táto hra nás veľa naučila a zároveň bola celkom zábavná. Isto si v budúcnosti niekedy spomenieme na transakcie, akcie, dlhopisy a poistenia, ktoré boli súčasťou tejto hry.

Veľmi pekne ďakujeme za odpovede žiakov.

Redaktori: Boris Kovalík, Maroš Goroľ, IX. A